Wybory w Książenicach – mamy radnego miejskiego i radną powiatową!

Za nami wieczór wyborczy.

Poniżej prezentujemy dane dotyczące wyników głosowania w Wyborach Samorządowych, które odbyło się 7 kwietnia 2024 roku. Książeniczanki i Książeniczanie mogli tradycyjnie głosować w lokalu wyborczym w Szkole Podstawowej, przy ul. Ks. Pojdy 100, gdzie była obecna komisja w składzie:

Można było oddać głos na swoją kandydatkę lub kandydata w wyborach:

  • Do Rady Powiatu Rybnickiego
  • Do Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach
  • Na Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny
  • Do Sejmiku Województwa Śląskiego

Frekwencja

Frekwencja wyborcza w naszym kraju wyniosła 39,43%, natomiast w naszej miejscowości liczącej 2679 osób, w tym 2117 uprawnionych do głosowania wyniosła: 48,23%.  

Oddano łącznie 1020 głosów ważnych oraz 36 głosów nieważnych.

Radny Miejski i Radna Powiatowa

Wg danych z PKW.gov.pl Książeniczanki i Książeniczanie będą mieli swojego reprezentanta zarówno w Radzie Miejskiej jak i w Radzie Powiatu. W Czerwionce-Leszczynach będzie nas reprezentował Marcin Markiewka (422 głosów), natomiast w powiecie rybnickim Lucyna Król (233 głosów). 


Pierwsza tura wyborów nie wyłoniła burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny na kolejną kadencję. 21 kwietnia zmierzą się w niej Alina Kucharzewska i Wiesław Janiszewski, którzy w Książenicach zdobyli odpowiednio 281 oraz 435 głosów. Poniżej dane z całej Gminy: 

Wszystkie Wyniki

Tak prezentują się oddane głosy na poszczególne listy wraz z wynikami w naszym okręgu nr 3. 

Lista numer 1 – KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Rada Miejska:

Rada Powiatu:

Lista numer 18 – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ GMIN NASZEGO POWIATU
Rada Miejska:

Rada Powiatu:

Lista numer 22 – KOMITET WYBORCZY WSPÓLNOTA ŚLĄSKA „CIOSEK”
Rada Miejska:

Rada Powiatu:

Lista numer 23 – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RUCH ROZWOJU GMIN REGIONU RYBNICKIEGO
Rada Miejska:

Rada Powiatu:

Lista numer 24 – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA SUBREGIONU RYBNIK
Rada Miejska:

Rada Powiatu:

Lista numer 25 – KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WŁAŚNIE MY
Rada Miejska:

Sejmik Województwa Śląskiego

Za WP.pl: Koalicja Obywatelska, która według ostatecznych danych zwyciężyła w głosowaniu do śląskiego sejmiku, uzyskała 32,41 proc. poparcia. Swój głos na KO oddało 508 171 osób. Drugi wynik w regionie przypadł Prawu i Sprawiedliwości – 31,09 proc. wyborców (487 588 osób) oddało swój głos na PiS. Trzeci wynik (10,62 proc.) na Śląsku zdobyła Trzecia Droga z poparciem 166 502 osób.

Poza wyborczym podium znalazły się komitety: Lewica – 8,22 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 6,86 proc., Ruch Autonomii Śląska – 3,21 proc., KW Slonzoki Razem – 2,34 proc., Stowarzyszenie “Bezpartyjni Samorządowcy” – 2,30 proc., Ruch Obrony Polski – 0,91 proc., Normalny Kraj – 0,50 proc., KW Ruch Naprawy Polski – 0,36 proc., Inicjatywa Obywatelska – 0,35 proc., Koalicja Samorządowa OK Samorząd – 0,27 proc. KW PL!SP – 0,25 proc., KWW Ruch Konarskiego – 0,22 proc. oraz Samoobrona z poparciem 0,08 proc.

W wyborach do rady sejmiku woj. śląskiego wzięło udział 1 568 064 osób. Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Co Dalej?

Szanowni Lucyno i Marcinie,

Serdecznie gratulujemy Wam wygranej w wyborach. To ogromne wyróżnienie dla Was i ogromny sukces dla naszej społeczności. Wasza praca na rzecz naszej miejscowości będzie nieoceniona. Jesteśmy pewni, że będziecie wspólnie dążyć do rozwoju naszej społeczności i dbać o dobro naszych mieszkańców. Życzymy powodzenia w nowych funkcjach i jesteśmy przekonani, że będziecie służyć naszej społeczności z zaangażowaniem i oddaniem.

Dziękujemy wszystkim Mieszkańcom Książenic za oddane głosy w tych wyborach. Dziękujemy, że partycypujecie w życiu naszej Małej Ojczyzny.

Redakcja serwisu