Gminny Dzień Ziemi Książenice 2024

Z tej okazji przeprowadziliśmy w naszym sołectwie wspólną akcję sprzątania naszej małej ojczyzny, która odbyła się również w Bełku, Czuchowie i Czerwionce. Celem tego wydarzenia było nie tylko posprzątanie terenów zanieczyszczonych, ale także integracja społeczności lokalnej oraz promowanie zdrowego stylu życia w zgodzie z naturą.

Wszyscy uczestnicy spotkali się punktualnie, co świadczyło o ich zaangażowaniu i gotowości do działania. Rozdzielili się następnie na wcześniej ustalone grupy, aby efektywnie pokryć wszystkie obszary, które wymagały porządkowania:

  • obszar za boiskiem Unii Książenice i wokół tzw. “górki”
  • koniec ulicy Klimka pod lasem
  • “Tor” w lesie
  • Proboszczów i ulica Pojdy wzdłuż drogi na Szczygłowice

Każda grupa z zapałem przystąpiła do sprzątania, wykazując się nie tylko pracowitością, ale również wzajemną pomocą i współpracą. Nawet najmłodsze dzieci dzielnie pomagały w sprzątaniu. Co można było znaleźć w tych wielu punktach? Opony i odpady budowlane, elementy architektury wnętrz (np. pisuar), konfekcja tekstylna czy obuwie, ale także to, co można po naszymu nazwać “hasi, szkło, bele co”: czyli setki puszek, butelek, słoików, opakowań po płynach i innych napojach, papiery, wiadra, flakony, części samochodowe – to niektóre ze znalezisk.
W dobie funkcjonowania ustawy o utrzymaniu czystości naprawdę nie chce się wierzyć, że takie rzeczy wciąż trafiają w leśne okolice. W takich miejscach chcemy cieszyć się pięknem natury, a nie wynajdować kolejne śmieciowe znaleziska…

Po zakończeniu zadania, wszyscy zebrali się na wspólnym ognisku, gdzie w atmosferze satysfakcji z dobrze wykonanej pracy, mogli odpocząć i upiec kiełbaskę z grilla. To wydarzenie nie tylko przyczyniło się do poprawy stanu środowiska, ale także zacieśniło więzy między uczestnikami, którzy wspólnie pracowali na rzecz szczytnego celu.

Podczas organizowania akcji sprzątania lasu, niezwykle ważne jest, aby pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i odpowiednim wyposażeniu. Rękawice ochronne to podstawa, ale warto też zabrać ze sobą worki na śmieci o różnych rozmiarach, aby segregować odpady już na miejscu. Odpowiednie obuwie i odzież ochronna zapewnią komfort i bezpieczeństwo podczas pracy w terenie.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie!

Stan zaśmiecenia miejsca zwanego “Torem” tak bardzo poruszyła uczestników, że 23 kwietnia ponownie udali się na miejsce i sprzątali pozostałości przeróżnych odpadów.

Takiego zapału można pozazdrościć.