Zespół Śpiewaczy Książeniczanki

W październiku roku 2018 roku Ludowy zespół śpiewaczy „Książeniczanki” obchodził swoje 40-lecie.

Rozpoczęcie działalności zespołu datuje się na początek 1978 roku. Wtedy to obył się pierwszy występ zespołu. Idea zawiązania Ludowego zespołu śpiewaczy narodził się w gronie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich, a główną inicjatorką była przewodnicząca KGW Pani Helena Paszenda. Był to jeden z pomysłów na nadchodzące, doroczne gminne turnieje wsi, który połączone były z obchodami dożynkowymi. Na takowych turniejach, jedną z tradycji było właśnie śpiewanie pieśni ludowych.

Wszystko rozpoczęło się od zbierania starych pieśni od najstarszych mieszkańców Sołectwa Książenice. Słowa pieśni zapisywano, a melodie zapamiętywano. Tym sposobem do życia wracały najstarsze, autentyczne pieśni książenickie. W późniejszym czasie do zespołu dołączył akordeonista Jerzy Duda, a następnie zastąpił go organista książenickiej parafii – Fryderyk Łyko. Zespół Ludowy Książeniczanki występował już niemal w całym regionie: Pszczynie, Olkuszu, Żywcu, Chorzowie, Toszku, Łaziskach, Lorach, Rybniku i wszystkich ościennych gminach. Nie raz gościli na przeglądał zespołów folklorystycznych, zdobywając nagrody, dyplomy i wyróżnienia, nie raz ubogacali także nabożeństwa liturgiczne w książenickim kościele.

 

Po pandemicznej przerwie, miejsce akompaniatora i kierownika muzycznego zajął pan Andrzej Podorski, a kierownikiem została Gabriela Makula. Zespół z nową energią aktywnie włączył się w życie Gminy i lokalnej społeczności.

21 września 2024 roku w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie miał miejsce koncert finałowy XXX Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza. Zespół śpiewaczy „Książeniczanki” otrzymał nagrodę specjalną. Organizatorami Przeglądu byli : Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski w Katowicach, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Telewizja TVS, placówki kultury samorządów lokalnych.

Repertuar Zespołu Śpiewaczego Książeniczanki cały czas stanowią autentyczne pieśni ludowe charakterystyczne dla naszego regionu.

Obecnie członkami Zespołu są: Stefania Bernacka, Halina Duda, Janina Gańczorz, Natalia Gańczorz, Gabriela Makula, Eugenia Roskoszek, Henryk Kasner i Andrzej Podorski. 

 

40-lecie zespołu, Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach
Zespół w 2024r. Koszęcin