“Karolinka” dla EGIDY

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczono honorowe wyróżnienia – statuetki Karolinki – wśród których znalazła się Niepubliczna Szkoła Muzyczna I i II stopnia Egida w Książenicach.

Nagroda Karolinka jest przyznawana od 1997 roku, kiedy to Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach podjęła uchwałę o wyróżnieniu dla osób i instytucji rozsławiających Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny oraz określiła tryb jego nadawania.

Kapituła w składzie: Przewodniczący – Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski oraz Członkowie Kapituły – Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Sola, Zastępca Burmistrza Andrzej Raudner, Sekretarz Gminy i Miasta Justyna Domżoł, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Leszek Salamon, Adam Karaszewski i Marcin Stempniak obradowała 11 grudnia i rozpatrywała 34 wnioski. Wyłoniono laureatów, którymi zostali:

  • Alicja Klasik
  • ks. Zenon Sodzawiczny
  • Ireneusz Piontek
  • Niepubliczna Szkoła Muzyczna I i II stopnia Egida
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Stanowicach

Laureaci odebrali z rąk członków Kapituły statuetkę, pamiątkowy dyplom oraz gratulacje i słowa uznania za swoją pracę na rzecz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

W imieniu laureatów głos zabrał Dyrektor Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia Egida Andrzej Podorski:

To co łączy nas, laureatów tegorocznych Karolinek to spojrzenie w przyszłość i spojrzenie na nasze dzieci. Tegoroczone nagrody dotyczą ludzi, którzy wskazują pewien kierunek rozwoju czy działania młodych ludzi – czy to wspaniała, mocno rozwijająca się kariera sportowa, uczulenie na naszych braci mniejszych, wskazywanie w swojej parafii różnych dróg rozwoju duchowego, uczenie empatii czy uczenie gry na instrumencie, śpiewu, doskonalenie się. Myślę, że to wspaniały rok, kiedy Kapituła nagrodziła osoby, które czynią coś ku naszej lepszej przyszłości”.

Statuetka Karolinka przedstawia stylizowaną postać młodej dziewczyny w stroju śląskim, która ustawiona jest na bryle podstawy w kolorze czarnym, symbolizującym węgiel. Na podstawie umieszczony został herb Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Statuetka wykonana jest z ceramiki, według projektu artysty plastyka Bogdana Szymury.

Podczas uroczystości Wręczono także Srebrną i Złotą Odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Srebrną otrzymał Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Michał Cichoń, a Złotą Warsztat Terapii Zajęciowej Czerwionka-Leszczyny.

Niepubliczna Szkoła Muzyczna I i II Stopnia Egida

Działalność rozpoczęła w 2002 roku.

Została założona przez małżeństwo – absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – Mariolę i Andrzeja Podorskich.

Od samego początku swojej działalności Egida wpisywała się w życie kulturalne i społeczne – najpierw sołectwa Książenice, a następnie całej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Atrakcyjność i wyjątkowość oferty dydaktycznej sprawiły, że dzieci i młodzież chętnie uczyły się w niej gry na instrumentach muzycznych; na początku były to lekcje gry na pianinie, keyboardzie i gitarze. W kolejnych latach w jej ofercie znalazły się lekcje gry na: akordeonie, skrzypcach, flecie poprzecznym, klarnecie, saksofonie oraz lekcje śpiewu.

Działalność Szkoły nie ogranicza się tylko do sołectwa Książenice. Obecnie obejmuje również inne dzielnice i sołectwa.

Od 2004 corocznie uczniowie Szkoły Muzycznej swoje wyjątkowe umiejętności muzyczne prezentują w repertuarze kolędowym, biorąc udział w Jasełkach. Od lat uświetniają swoją obecnością dożynki, spotkania barbórkowe, pikniki, inne spotkania okolicznościowe.

Szkoła Muzyczna może poszczycić się również organizowaniem w latach 2008 – 2012 zajęć tanecznych, prowadzonych przez instruktorów hip-hopu i jazzu. Celem zaszczepiania w dzieciach od najmłodszych lat pasji muzycznych od roku 2018 w szkole realizowany jest nowatorski program rozwoju artystycznego dla przedszkolaków pod nazwą „Mały Muzyk”.

W roku 2015 Szkoła Muzyczna wyszła z inicjatywą organizacji konkursu dla młodych instrumentalistów o zasięgu regionalnym. W pierwszej edycji konkursu wzięło udział 42 uczestników ze Śląska. Kolejne Konkursy stały się już konkursami o zasięgu ogólnopolskim, a tym samym gromadziły młodych instrumentalistów z terenu całego kraju, a dziewiąta edycja w roku 2023 – zyskała status konkursu międzynarodowego.

Uczniowie tej Niepublicznej Szkoły Muzycznej uczestniczą w licznych przeglądach i konkursach: regionalnych, ogólnopolskich, ale i zagranicznych, zdobywając na nich liczne laury i nagrody.

Szczególnym wydarzeniem był rok 2019, kiedy uczennice tej szkoły: Agata Podorska, Maria Lipińska i Agata Rusecka wzięły udział VII Konkursie Pianistycznym w Jekabpils na Łotwie, zdobywając tam: pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

Wysoki poziom nauczania reprezentowany przez nauczycieli Szkoły Muzycznej przekłada się na poziom jej absolwentów. Wielu z nich kontynuuje swój rozwój artystyczny na następnych etapach edukacji muzycznej i realizuje swe pasje muzyczne w dorosłym życiu. Szkoła jest wpisana do Rejestru Niepublicznych Szkół Muzycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nieustannie rozwija swój potencjał i ofertę edukacyjną, dając pełne oraz na wysokim poziomie możliwości rozwoju artystycznego dla dzieci i młodzieży Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Serdecznie gratulujemy wspaniałego wyróżnienia! Cieszymy się, że kolejni mieszkańcy Książenic zostali nagrodzeni przez Kapitułę za rozsławianie naszej Małej Ojczyzny.

W historii “Karolinek” wśród wyróżnionych mieszkańców Książenic, są m.in. Rainhard Pawlas, Zespół Śpiewaczy Książeniczanki, ksiądz biskup Gerard Bernacki, OSP Książenice woj.Śląskie, Danuta Zieleźny, ksiądz Jan Piontek, ksiądz Roman Laksa, Czesław Wałach, Marek Szczech, Edward Kucharczyk.

Tekst: Czerwionka-Leszczyny