Trwa IV edycja konkursu ,,Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Zapraszamy do udziału i przesyłania historii związanych z kobietami w górnictwie i życiem w górniczych rodzinach.
Dr Monika Glosowitz, badaczka literatury, krytyczka literacka, zaprasza kobiety z województwa śląskiego, związane z górnictwem poprzez więzi rodzinne, jak i te związane z branżą górniczą i okołogórniczą zawodowo, do udziału w konkursie w ramach projektu „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Projekt oddaje inicjatywę kobietom, których głos w pamięci kulturowej regionu jest prawie nieobecny.
Niewiele postaci kobiecych z rodzin górniczych znajdziemy w literaturze współczesnej, na muzealnych ekspozycjach w zrewitalizowanych przestrzeniach, w Izbach Tradycji czy archiwach, a przecież ich rola była tu niebagatelna. Projekt dr Moniki Glosowitz tworzy przestrzeń, w której historie opowiedziane przez kobiety mogą wybrzmieć i być wysłuchane.
– Opowiedzcie o swojej codzienności. O radościach i troskach, dumie i strachu, o najważniejszych wydarzeniach w życiu, o pracy domowej i pracy zawodowej. O tym, co dla Was w życiu jest ważne, ale i o tym, czego Wam brakuje
– zachęca dr Monika Glosowitz, autorka projektu.
Regulamin konkursu zakłada sporą dowolność w kwestii utrwalenia wypowiedzi.
Swoją historię można przekazać w postaci pliku tekstowego, głosowego, wydruku, bądź odręcznych zapisów. Prace można wysyłać do 31 października 2024 r. na adres: archiwumwegla@gmail.com albo Kancelaria Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny (z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”).
Po raz drugi do udziału w konkursie autorka zaprasza wszystkie mieszkanki województwa śląskiego. Poprzednie edycje zakończyły się publikacją zbioru 24 różnorodnych opowieści, w których nierzadko jak refren ujawnia się siła i sprawczość kobiet w obliczu gospodarczych czy społecznych kryzysów, konfliktów i osobistych tragedii. Monika Glosowitz prezentowała tę publikację w wielu miejscach, na licznych spotkaniach autorskich, w mediach. O publikacji opowiadała także w Książenicach podczas spotkania w ramach projektu „Książenicko Dziołcha – portret śląskiej kobiety wczoraj i dziś” stowarzyszenia Razem Dla Książenic.


Tak w skrócie możemy opisać spotkanie inauguracyjne naszego projektu „Książenicko Dziołcha. Portret śląskiej kobiety wczoraj i dziś”.
Dziękujemy wszystkim Dziołchom – niezależnie od wieku – za pojawienie się, wspólne rozmowy, wymianę spostrzeżeń i tak wielu uśmiechów. Za fajne klachy w richtik babskim gronie!
Dziękujemy pani dr Monika Glosowitz, która w niesamowity sposób opowiedziała o projekcie Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych dla grona osób z naszej wspólnej Małej Ojczyzny. Opowiadając o tej publikacji poruszyła wiele zagadnień i postawiła wiele pytań m.in. gdzie w świadomości zbiorowej Górnego Śląska jest miejsce kobiet? Dlaczego ich postacie, ich historie są nieobecne lub przemilczane?
Być może nie udało się nam odpowiedzieć do końca kim jest postać kobiety w rodzinie górniczej, jakie wspomnienia i narracje budują jej postać i jaka jest jej rola na Górnym Śląsku – w którym jak w soczewce widać etos męskości… Jednak nie teza jest tu kluczowa, ale samo szukanie odpowiedzi oraz uświadamianie (głównie nam samym), że warto o tym mówić, że warto budować narrację o kobietach – niezwykłym elemencie łączącym świat na wiyrchu, z tym na dole od szychty do szychty; łączącym tkankę społeczną danego miejsca – nie tylko tu i teraz, ale i na przestrzeni pokoleń.
Dziękujemy za podzielenie się swoimi historiami, wszystkie z nich były autentyczne i skłaniające do refleksji, zadumy, uśmiechu. Szczególnie dziękujemy Pani Eugenii Roskoszek z KGW Książenice za piękną opowieść o życiu, roli kobiety i o tym wszystkim, co dzięki projektowi „Pamiętniki…” się wydarzyło.
Pani dr Monice Glosowitz jeszcze raz dziękujemy! Życzymy powodzenia w kolejnych odsłonach tego Projektu. wierzymy, że kolejne opowieści już czekają na wysłuchanie i stworzenie kolejnej publilacji. Od kobiet – dla kobiet, dla całej społeczności – nie tylko Górnego Śląska.
Dziękujemy Restauracja Książęca za ugoszczenie, Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach CKE Czerwionka – Leszczyny za pomoc w odpowiednim nagłośnieniu sali.
Cały projekt jest możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacja JSW.
Do zobaczenia w kolejnej odsłonie naszego projektu.
na podstawie: Dziennik Zachodni