Cykl spotkań i warsztatów w ramach projektu “Książenicko Dziołcha – portret śląskiej kobiety wczoraj i dziś” dobiegł końca. Organizatorzy stowarzyszenie Razem dla Książenic zapraszają na podsumowanie swoich działań.
Założenia projektu
Celem projektu „Książenicko Dziołcha – portret śląskiej kobiety wczoraj i dziś”, realizowanego dzięki Fundacji JSW, był rozwój świadomości kulturowej i historycznej mieszkanek Książenic poprzez organizację spotkań warsztatowo-wykładowych.
Istotnym elementem warsztatów było posługiwanie się gwarą, co stanowi codzienne spotkanie z tradycją i wyraz szacunku dla języka przodków. Dzięki temu warsztaty stały się niewerbalnym pomostem między młodszymi a starszymi uczestniczkami projektu.
Warsztaty obejmowały wiedzę o niematerialnym dziedzictwie regionu, w tym ziołolecznictwo, zielarstwo, botanikę, florystykę, zwyczaje i obrzędy. Ich celem jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji wśród lokalnej społeczności.
Praktycznym efektem warsztatów były zdjęcia z sesji fotograficznej w formie portretów, które uchwyciły piękno zewnętrzne i wewnętrzne uczestniczek. Ponadto, powstała plenerowa wystawa, na której zaprezentowano efekty sesji w formie wydruków na płótnie. Wystawa była dostępna w miejscach publicznych, takich jak Zakątek Sensoryczny przy ul. Słonecznej. Jej wernisaż odbył się 7 września 2024 r. podczas sołeckich dożynek, dzięki czemu wystawę mogli zobaczyć nie tylko mieszkańcy, ale także goście odwiedzający naszą miejscowość. Od dnia 29 września wystawę można podziwiać, dzięki uprzejmości Dyrekcji, w ogrodzie Szkoły Podstawowej w Książenicach.
Spotkanie z dr Moniką Glosowitz i podróż przez “Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”
W pierwszym spotkaniu w ramach projektu 15 marca 2024r. w Restauracji Książęca uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Panie spotkały się m.in. z dr Moniką Glosowitz pomysłodawczynią i koordynatorką projektu “Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”, a także z panią Eugenią Roskoszek – jedną z uczestniczek jakie pełnią role w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym oraz czym dzisiaj jest dla nich śląskość i kobiecość. Spotkanie przebiegło w fantastycznej atmosferze, uczestniczki dzieliły się swoimi historiami, wszystkie z nich były autentyczne i skłaniające do refleksji, zadumy, uśmiechu.
Warsztaty wiankowe w stodole u Porwołów
Kolejnym spotkaniem były warsztaty florystyczne w stodole u Porwołów, które odbyły się 23 sierpnia w budynku przy ulicy Ks. Pojdy 65. W tym klimatycznym miejscu ,przy wsparciu Joanny Śleziony z Kwiaciarni “Zielone Klimaty” uczestniczki tworzyły kreatywne i kolorowe wianki z żywych kwiatów. Dzięki instrukcjom florystki Panie wyczarowały istne cuda, w których później pozowały do obiektywu Aleksandry Kubicy – pochodzącej z Książenic fotografki. Spotkaniu towarzyszyła wspaniała twórcza atmosfera i cudowny letni klimat.
Nietypowa wystawa
7 września odbyła się premiera wyjątkowej wystawy plenerowej w ramach projektu „Książenicko Dziołcha”. Mieszkańcy w trakcie sołeckich dożynek mogli podziwiać na własne oczy efekty warsztatów wiankowych w stodole u Porwołów. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i licznych gości.
Natomiast od 29 września można ją podziwiać w ogrodzie SP Książenice.
Ostatnie spotkanie – lasy w słoiku
Po raz ostatni uczestniczki projektu spotkały się 23 września w sali OSP Książenice przy ulicy Klimka. Ponownie mogły dać wykazać się we florystycznym zadaniu, gdyż pod okiem Joanny Śleziony wykonywały jesienne kompozycje w szkle – tzw. las w słoiku. Kreatywność, życzliwość i otwartość Pań po raz kolejny sprawiła, że atmosfera spotkania była wyjątkowa. Każde stworzone dzieło mogło zostać zabrane przez uczestniczki do domu, by ozdobić ich domowe zacisza.
Podziękowania
Na koniec słowa od organizatorów:
Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim uczestniczkom, które z zaangażowaniem i pasją brały udział w naszych spotkaniach. Wasza obecność i entuzjazm sprawiły, że każda chwila tego projektu była wyjątkowa. Dziękujemy także wszystkim osobom, które pomogły nam w realizacji tego zadania – bez Waszej pomocy, wsparcia i dobrej woli sukces tego przedsięwzięcia nie byłby możliwy.
Ogromny sukces tej inicjatywy daje nam nadzieję na kontynuację działań skierowanych do kobiet w naszej społeczności. Wierzymy, że projekt „Książenicko Dziołcha” to dopiero początek, a kolejne wydarzenia, które przed nami, będą równie owocne i pełne pozytywnej energii.
Organizatorzy projektu w sposób szczególny dziękują wszystkim Uczestniczkom projektu, a także:
- dr Monice Glosowitz
- pani Eugenii Roskoszek
- Restauracji Książęca
- Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Czerwionce
- Joannie Ślezionie
- Aleksandrze Kubicy
- Martynie i Piotrowi Porwołom
- OSP Książenice
- Sołtysowi Tomaszowi Holeczki
- Burmistrzowi Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny
- Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Stanisława Ligonia w Książenicach
- Sklepowi “Delikatesy Centrum”
To nie koniec projektów Stowarzyszenia. Aktualnie można brać udział w projekcie “Akcja Integracja” – szczegóły na stronie www Razem Dla Książenic.