W imieniu stowarzyszenia Razem Dla Książenic zapraszamy na pierwsze spotkanie projektu “Książenicko Dziołcha – portret śląskiej kobiety wczoraj i dziś”, które odbędzie się 15 marca o godzinie 17:00 w Restauracja Książęca.
W planach jest spotkanie z dr Moniką Glosowitz pomysłodawczynią i koordynatorką projektu Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych, a także z panią Eugenią Roskoszek – jedną z uczestniczek inicjatywy. Rozmowa o tym wyjątkowym projekcie to impuls do dyskusji o tym jakimi kobietami, dziołchami jesteśmy; jakie pełnimy role w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym oraz czym dzisiaj dla nas jest śląskość, kobiecość. Uczestniczki chcą spróbować odpowiedzieć na pytanie: kim są kobiety z rodzinnych opowieści oraz w jakiej narracji same chcą zaistnieć w pamięci kolejnych pokoleń?
Celem projektu „Książenicko Dziołcha” realizowanego dzięki Fundacji JSW jest rozwój świadomości kulturowej i historycznej mieszkanek, dzięki organizacji spotkań warsztatowo-wykładowych. Ważnym elementem warsztatów będzie posługiwanie się gwarą, która jest codziennym spotkaniem z tradycją i poszanowaniem wobec języka przodków. Dzięki temu warsztaty staną się niewerbalnym pomostem między młodszymi i starszymi uczestniczkami projektu. Warsztaty będą dotyczyć wiedzy o niematerialnym dziedzictwie regionu, szczególnie z zakresu ziołolecznictwa, zielarstwa, botaniki, zwyczajów i obrzędów. Ich celem jest podtrzymanie i upowszechnianie tradycji wśród wspólnoty lokalnej.
Efektem praktycznym warsztatów będą zdjęcia z sesji fotograficznej w formie portretów lub scenek rodzajowych, które mają za zadanie uchwycić piękno zewnętrzne i wewnętrzne uczestniczek. Ponadto, planowana jest plenerowa wystawa, na której zostaną prezentowane efekty sesji w formie wydruków na płótnie. Wystawa będzie udostępniona i „wywieszona” w miejscach ogólnodostępnych, aby jak największa liczba osób mogła podziwiać przedstawione historie i piękno mieszkanek Książenic.
Projekt realizowany przez Razem Dla Książenic ze wsparciem Fundacji JSW ma na celu nie tylko wsparcie lokalnej społeczności, ale również ożywienie tradycji i wartości kulturowych Małej Ojczyzny. Dzięki warsztatom i wystawie, mieszkanki Książenice będą miały okazję odkryć i docenić swoje korzenie oraz zintegrować się z lokalną społecznością.