Karolina Podorska – nasz talent doceniony międzynarodowo

W dzisiejszym świecie sztuki i muzyki często zdarza się, że młodzi artyści wyróżniają się swoim niezwykłym talentem. Jednym z takich talentów jest Karolina Podorska, która zdobywa serca publiczności i jury swoim niezwykłym talentem i zaangażowaniem w kreowanie sztuki dźwięku.

Jury I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego uznało Karolinę Podorską za najlepszego wykonawcę, spośród 19 młodych skrzypków z całego świata. Skrzypkowie, po przejściu etapu preeliminacji zostali zaproszeni do bezpośredniej rywalizacji i zaprezentowali swoje umiejętności podczas trzech etapów turnieju.

Występy młodych artystów oceniało Jury złożone z uznanych muzyków i pedagogów o międzynarodowej renomie: prof. dr hab. Konstanty Andrzej Kulka (przewodniczący Jury), prof. dr hab. Bartosz Bryła, prof. Florin Croitoru, dr hab. Paweł Jabłczyński, prof. AMKL, prof. dr hab. Jarosław Pietrzak. Rolę sekretarza Jury pełniła dr Magdalena Ziarkowska-Kołacka.

W ścisłym gronie finalistów znalazły się:

  • Milena Pioruńska (Polska),
  • Karolina Podorska (Polska),
  • Reika Sato (Japonia),
  • Barbara Żołnierczyk (Polska).

Skrzypaczki w III etapie wykonały Rondo alla Polacca E-dur op. 7 Karola Lipińskiego oraz Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego.

Jury I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego zdecydowało o przyznaniu trzech nagród oraz jednego wyróżnienia.

Pierwsze miejsce zdobyła właśnie Karolina Podorska, doktorantka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec prof. dr. hab. Jarosława Pietrzaka.

Otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 18 000 zł oraz tytuł Laureata I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego. Wśród nagród znalazło się także zaproszenie do występu w charakterze solisty z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w sezonie artystycznym 2024/2025 oraz recital solowy w Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Pochodząca z Książenic Karolina pierwsze muzyczne szlify zdobywała pod okiem rodziców – Marioli i Andrzeja Podorskich, którzy muzyką żyją na co dzień jako założyciele Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia EGIDA w Książenicach. Utalentowana Karolina zdobywała doświadczenie, biorąc udział w różnych konkursach, festiwalach muzycznych, przeglądach, warsztatach. Jej umiejętności rozwijały się w imponującym tempie, co pozwoliło jej zyskać uznanie nie tylko lokalnie, ale także na szerszej scenie muzycznej oraz międzynarodowej.

Serdecznie gratulujemy i życzmy kolejnych sukcesów i zapełniania kolejnych sal koncertowych rzeszami miłośników prawdziwej sztuki.

Zdjęcia: Akademia Muzyczna Wrocław

Źródło: Akademia Muzyczna Wrocław, The 1st Karol Lipiński International Violin Competition