800 lat Książenic i 120 lat pożarnictwa w Książenicach

W sobotę 17 czerwca 2023 odbyło się wielkie świętowanie. Okazja ku temu była nie jedna, a dwie – 800 lat Książenic, a także 120 lat pożarnictwa w Książenicach. Tak zacne jubileusze to bardzo dobra okazja do wspólnej zabawy!

O godz. 10:30 odbył się uroczysty Apel Strażacki, w trakcie którego padło wiele podziękowań, życzeń i gratulacji. Był też odznaczenia. Ochotnicza Straż Pożarna Książenice została odznaczona złotym znakiem związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczeni zostali również poszczególni strażacy naszego OSP:

Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa:
Druhna Beata Strzelczyk
Druh Piotr Strzelczyk
Druh Grzegorz Szymala
Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa:
Druh Michał Adamczyk
Odznaka Wzorowy Strażak
Druh Kamil Bismor
Druh Szymon Kocjan
Odznaczeni za wysługę lat
Druh Jerzy Szymura – 45 lat
Druh Grzegorz Szymala – 20 lat
Druh Kamil Bismor – 10 lat
Druh Piotr Strzelczyk – 10 lat

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz Gminy i Powiatu: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Pełnomocnik Burmistrza ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki oraz Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Śląskiego Stefan Kaptur, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej mł.bryg. Zbigniew Dyk, Sekretarz Zarządu Powiatowego Michał Osadzin, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Czerwionce-Leszczynach Mirosław Pukowiec, Radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu, Sołtys Sołectwa Książenice Marek Szczech, Przedstawiciele Rady Sołeckiej, przedstawiciele jednostek OSP działających na terenie gminy i powiatu, przedstawiciele PSP, zaproszeni goście, a także mieszkańcy naszej miejscowości.

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – to hasło przyświecające strażakom ochotnikom. Dlatego też kolejnym punktem wspólnego świętowania była uroczysta Msza św. w naszym parafialnym kościele, na którą Uczestnicy wspólnie przemaszerowali ulicą Klimka. Rytm marszu nadawała Miejska Orkiestra Dęta w Czerwionce – Leszczynach, która uświetniła naszą uroczystość swoją muzyką.

Po Mszy Strażacy oraz zaproszeni Goście udali się na wspólny obiad do sali OSP.

Dalsza cześć świętowania rozpoczęła się o godz. 16:00, a Gości powitał i do wspólnego świętowania zaprosił Sołtys Marek Szczech. O prawidłowy przebieg imprezy czyli według planu i z dużą dawką humoru, zadbał prowadzący Zbigniew Cieślik.

Na scenie pojawili się uczniowie Szkoły Podstawowej w Książenicach, którzy pod czujnym okiem nauczycieli zaprezentowali swój program artystyczny. Wystąpili także młodzi muzycy z Niepublicznej Szkoły Muzycznej Egida, którzy pod czujnym okiem Andrzeja Podorskiego dali popis swoich muzycznych umiejętności. Na scenie pojawiły się także Książeniczanki oraz Mażoretki Estrellita Książenice.

W międzyczasie Sołtys Marek Szczech oraz druh Lesław Maciejczak pokroili okolicznościowe torty, którymi częstowano zgromadzonych Gości. Goście mogli skorzystać również ze strefy gastronomicznej – były zimne napoje, ciepłe kiełbasy, słodkie wypieki, przygotowane przez mieszkańców, lody i wiele innych. Dzieci z kolei mogły bawić się na dmuchańcach czy spróbować swoich sił w laniu wodą do celu.

Były też konkursy – “rodzinne” drużyny mierzyły się ze sobą w strażackich dyscyplinach, a uczniowie Szkoły Podstawowej w Książenicach prezentowali swoje prace, wykonane w ramach konkursu plastycznego, który został rozstrzygnięty.

W międzyczasie zgromadzeni Mieszkańcy i Goście mogli wpisać się na pamiątkowym rulonie, który zostanie umieszczony w kapsule czasu i zakopany dla kolejnych pokoleń.

Pokaz swoich umiejętności, zarówno strażackich jak i artystycznych, dali również najmłodsi strażacy – członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy pod okiem druhny Beaty Strzelczyk, szkolą swoje umiejętności i uczą się nieść pomoc innym. Na scenie uhonorowani zostali również najbardziej aktywni Strażacy naszej jednostki.

Po części artystycznej przyszedł czas na koncerty – na książenickiej scenie wystąpił duet Kasia i Claudia Chwołka, a po nim gwiazda wieczoru – Alexander Martinez – tancerz, Piosenkarz i Imitator głosu, laureat III miejsca w drugiej edycji programu “Mam Talent”, który swoim ogromnym talentem wokalnym potrafi imitować głosy: Franka Sinatry, Louisa Armstronga, Andrea Bocellego, Michaela Jacksona, Elvisa Presleya, Chris de Burgh, zespołów Modern Talking, Gipsy Kings, Queen czy Europe.

Ostatnim aktem wspólnego świętowania była taneczna zabawa na sali OSP. Do późnych godzin nocnych przygrywał DJ Jarosław Grolik.

Z tego miejsca serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tych wydarzeń, a także wszystkim, którzy wspólnie z nami bawili się i świętowali.

Więcej zdjęć znajdziecie na naszej facebookowej stronie. Zapraszamy!