Sukces młodych muzyków z Książenic

21 lutego 2020 r. w zaprzyjaźnionym z Czerwionką – Leszczynami Jekabpils na Łotwie odbył sie VII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów im. Arvida Żilinskiego. Z naszej gminy do Jekabpils wyjechały na konkurs trzy uczennice Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II st.EGIDA w Książenicach: Maria Lipińska, Agata Rusecka i Agata Podorska .

Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Muzyczną im. A. Żilinskiego w Jekabpils. To muzyczne wydarzenie odbywa się co dwa lata i jest konkursem jednoetapowym.

Do VII Konkursu przystąpiło 46 młodych pianistów z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. Do wykonania mieli dwa utwory. Pierwszym z nich była forma klasyczna: pierwsza część sonatiny lub sonaty. Drugim, to obowiązkowa prezentacja wybranego przez pedagoga utworu patrona Konkursu, Arvida Żilinskiego. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, odpowiadające ich zaawansowaniu w nauce gry na fortepianie. Grupa A – I i II klasa, grupa B – III i IV klasa, grupa C – V i VI klasa. Młodych artystów oceniało jury pod przewodnictwem Andrzeja Podorskiego – dyrektora NSM Egida – w składzie: Nora Luse – wykładowca Łotewskiej Akademii Muzycznej oraz wykładowca Art Academy of Latvia. Przesłuchania konkursowe odbywały się w budynku szkoły muzycznej w Jekabpils i trwały od godziny 10 rano do 18 wieczorem. Uczennice Niepublicznej szkoły Muzycznej i i II st. EGIDA odniosły wielki sukces!

W grupie A Maria Lipińska zdobyła drugie miejsce. Agata Rusecka w najliczniejszej grupie B, zajęła trzecie miejsce. Agata Podorska w najbardziej zaawansowanej grupie C, wywalczyła pierwsze miejsce. Agata Podorska oprócz nagrody za pierwsze miejsce otrzymała też specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Arvida Żilinskiego. Polskie laureatki VII Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów przygotowali Mariola i Andrzej Podorscy.

Z młodymi fortepianistka i ich rodzicami spotkał się w ubiegłym tygodniu Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Młodym muzykom i ich rodzicom, a także Państu Andrzejowi i Marioli Podorskim serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia: Andrzej Podorski, GiM Czerwionka – Leszczyny.